Громадяни створюють суспільство

Останнім часом все частіше можна почути нове для багатьох та не дуже зрозуміле слово “партисипація”. І далеко не завжди ми можемо хоча б самі собі пояснити, що мається на увазі. Хоча при цьому ми часто використовуємо інструменти партисипативної демократії, але навіть не усвідомлюємо цього. Ми робимо це, коли підписуємо петиції, подаємо індивідуальні чи колективні скарги та клопотання до органів місцевого самоврядування та центральної влади. Все це і є партисипацією, або участю у прийнятті управлінських рішень органами влади.

Але давайте відверто, чи часто ми це робимо? Навіть коли нам щось не подобається, або дратує, в більшості випадків ми просто сердимось, обговорюємо це із сусідами та й годі.

А між тим, європейські країни активно використовують важелі впливу громадян на владу, як місцеву, так і центральну. Адже ці установи функціонують завдяки громадянам, з чиїх податків чиновники отримують зарплатню. Тому принциповою позицією громадян більшості європейських країн є не просто отримати якісні послуги за свої гроші, але й взяти участь в управлінні своєю країною.

громада

Країни, традиції партисипативної демократії яких  існують вже багато років, дають готові взірці залучення громадськості до прийняття управлінських рішень в органах влади. І дуже часто ініціатива такої взаємодії виходить від самих громадян. Так, наприклад, у Великобританії благодійна організація “mySociety” створила кілька online-сервісів, за допомогою яких члени громади можуть впливати на органи влади:

  1.     FixMyStreet — використовується для подачі скарг та повідомлень про негаразди на вулицях (поломки, аварії, неякісне виконання ремонту тощо);
  2.     WriteToThem — дозволяє громадянам зв’язатися з політиками та поставити їм запитання;
  3.     Petitions.number10 — сервіс для розміщення петицій та збору підписів;
  4.     HearFromYourMP — майданчик, де члени громади можуть говорити з депутатами про важливі для них речі, корисні суспільству. Також тут можна розповідати історії своїх звернень до органів місцевого самоврядування та центральної влади.

Раніше “mySociety” була громадською організацією “Citizens Online Democracy”, яка опікувалася створенням інструментів online-демократії. Тому всі ці сервіси активні і, як ви розумієте, працюють на користь громаді. У цієї організації гарний слоган: “Суспільство твориться громадянами”. Саме публічність та відкритість усіх цих сервісів в комплексі з активною участю громади робить можливим вплив людей на рішення, що приймає, або не приймає влада.

Всього цього відчутно не вистачає в Україні. Взаємодія влади та громади зазвичай обмежується створенням сервісів з подачі банальних скарг на стан доріг або роздачею номеру мобільного телефона голови громади. Все це швидко вмирає після звершення місцевих виборів. 

Дуже зрідка в рамках проектів міжнародної технічної допомоги з’являються громіздкі online-платформи, які відчайдушно намагаються об’єднати в собі кілька інструментів для усіх громад (наприклад, платформа електронної демократії “e-Dem”). Але самі органи влади якось не поспішають залучати громадян до прийняття управлінських рішень. 

Так, в Харківській області серед 18 територіальних громад, які встигли об’єднатися добровільно (до 2020 року), рівно у третини на сайтах немає можливості подати електронну петицію. Ще гірша ситуація щодо інших інструментів партисипативної демократії: громадських слухань, загальних зборів та місцевих ініціатив. Важко очікувати, що в таких умовах громадяни будуть активно доносити свою позицію до влади.

А як Вам вдається “достукатися” до влади? Які інструменти використовуєте Ви?

Проект «Станція швидкого реагування AntiCOVID-19»

В рамках проекту «Станція швидкого реагування AntiCOVID-19», передбачається підтримка продуктами харчування громадян, які мешкають в Харкові або Харківській області та втратили джерела доходу через карантинні заходи або хворобу (100 родин в середньому по 2000 грн на родину у залежності від кількості членів родини тощо).
Хто має право на допомогу – родини/особи, що втратили джерела для існування через введення карантину.

Критерії:

  1. Втрата роботи для найманих працівників (звільнення, відпустка за власний рахунок, скорочення тощо) – для родин з дітьми, де обидва батьки втратили роботу, або один втратив роботу, а інший знаходиться у декретній відпустці, родини з дітьми з одиноким годувальником, який втратив роботу.
  2. Закриття / призупинення мікро-бізнесу, якщо у родини немає запасів, відсотків з депозитів та інших доходів.
  3. Втрата/призупинення соціальних виплат під час карантину.
  4. Очікування соціальних виплат (народження дитини, декретна відпустка, розлучення, тяжка хвороба чи смерть годувальника тощо).

Вибір родин для надання допомоги відбуватиметься за сукупністю показників вразливості. Гарантуємо об’єктивність і всебічну перевірку даних, із дотриманням внутрішньої політики організації щодо запобігання конфлікту інтересів. У зв’язку із очікуваним великим обсягом роботи з обробки звернень залишаємо за собою право не пояснювати причини відмови.

Якщо ваша родина втратила джерела доходу під час проведення карантину, ви потребуєте допомоги у вигляді продуктів харчування і обставини, які склалися, відповідають визначеним вище критеріям, зареєструйтеся будь ласка за посиланням https://forms.gle/okTnQb4L3hopTHhaA

 Якщо з об’єктивних причин ви не можете заповнити анкету самостійно, звертайтеся на гарячу лінію 0800 408 400 у робочі дні з 10.00 до 15.00

Проект реалізується за підтримки Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States.

Opinions expressed in this publication do not necessarily represent those of the Black Sea Trust or its partners.

#СтанціяХарків_covid19 #BST

 

А ви вже встигли поставити першу ялинку?

А ви вже встигли поставити першу ялинку? Бо ми так! Але найголовніше не для себе, а для дітей-пересленців у місті Харків.
Спільними зусиллями волонтерського центру Станция «Харьков», United Nations in Ukraine та UNHCR Ukraine 25 дітей власними руками створювали іграшки, прикрашали свою першу ялинку та насолоджувались солодкими подаруночками. Бо щастя та посмішки дітей — безцінні. Переконайтесь самі:) http://bit.ly/1UzJj9K
Читайте більше історій про ‪#‎ООНуХаркові‬ протягом всього тижня!

Приятно получать хорошие отзывы от участников:

«Спасибо всем организаторам за праздник! Детям было весело,фото подтверждают! Родителям тоже нескучно) артисты из Актерской мастерской ФЕСТ очень активные,живые, веселые!!! Кирилла и Кристину еще раз ДР,как замечательно что даже когда ты в чужом городе ты всегда можешь прийти на СХ и отпраздновать День рождения в теплом кругу!»

12390890_1074582972565896_1143383491557947246_n

ООН підтримає харківських волонтерів, які допомагають переселенцям з Донбасу

ТСН, 28.07.2015

Спільний проект оцінено в понад 2 млн гривень.
Агентство ООН у справах біженців розпочинає проект підтримки внутрішніх переселенців у Харківській області. Партнером міжнародної структури виступить благодійна організація «Станція Харків», яка понад рік займається допомогою тим, хто втік із зони бойових дій на Донбасі.

Спільний проект називатиметься «Станція Регіон». Він триватиме півроку. Бюджет проекту становить 2 млн гривень. Гроші будуть спрямовані на організацію роботи нових пунктів підтримки внутрішніх переселенців у кількох райцентрах Харківської області.

Ідеться, зокрема, про Чугуїв, Барвінкове, Куп'янськ-Вузловий і Балаклію. Також «Станція Регіон» працюватиме на існуючих пунктах «Станції Харків» у Харкові та Ізюмі.

Консультаційні центри надаватимуть інформаційні, правові послуги та психологічну підтримку переселенцям.

«На сьогодні у Харківскій області зареєстровано 180 тисяч переселенців. Згідно результатів нашого моніторингу та ґрунтуючись на досвіді „Станції Харків“, ми виявили такі основні проблеми переселенців: недостатня проінформованість людей, відсутність безкоштовної кваліфікованої юридичної допомоги та труднощі із адаптацією в нових умовах. Саме для вирішення таких проблем у місцях масового проживання переселенців був розроблений проект», — пояснив голова харківського офісу Агенції ООН у справах біженців Аслак Сулумсмуен.

«У п'яти регіональних пунктах переселенці зможуть безкоштовно отримувати комплексну консультаційну допомогу. В інших населених пунктах Харківської області інформаційна підтримка буде здійснюватися через гарачу лінію, а також планується робота мобільних бригад», – додав він.

Однією з цілей проекту є підтримка волонтерських ініціатив в області та самоорганізації переселенців, заявила керівник проекту «Станція Регіон» Аліса Веневцева.

«Два з чотирьох пунктів допомоги вже працюють завдяки зусиллям самих переселенців. Однак, якщо в мегаполісі підтримка місцевої громади відчутна, то в області волонтери зіткнулися із браком уваги з боку мешканців і місцевих органів самоврядування до проблем переселенців. Винятком є Барвінкове, де місцева влада виділила приміщення і всіляко сприяє роботі пункту. Одним із пріоритетів даного проекту є взаємодія з місцевою владою в районах. Ми дуже розраховуємо на спільну роботу, не можна допустити гуманітарну катастрофу», – застерегла вона.

Це не перший спільний проект міжнародних благодійників і харківських волонтерів. У травні цього року Чехія передала 22 тонни допомоги для переселенців з Донбасу. Переселенцям передали предмети особистої гігієни, вживаний одяг та потрібні в облаштуванні побуту речі. Допомогу зібрала чеська доброчинна організація NESEHNUTÍ, котра базується в місті Брно.

Станція Успіху. Програма підтримки малого бізнесу та самозайнятості внутрішньо переміщених осіб “Новий відлік”

Програма підтримки малого бізнесу та самозайнятості внутрішньо переміщених осіб “Новий відлік” 
Назва проекту у м. Харкові «Станція Успіху».

ХОГО “Асоціація приватних роботодавців” спільно з БО "БФ "Станція "Харків” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” розпочинає програму підтримки малого бізнесу та самозайнятості внутрішньо переміщених осіб (ВПО) “Новий відлік”.

Мета програми: сприяння працевлаштуванню та інтеграції ВПО, створення можливостей для започаткування та розвитку ними власного бізнесу.

Учасники програми: внутрішньо переміщені особи (ВПО) з Донецької, Луганської областей, АР Крим та міста Севастополь, які мають намір розпочати або продовжити власну справу.

В рамках проекту буде надано гранти у розмірі від 10 до 100 тисяч гривень для початку або розвитку власної справи чи самозайнятості ВПО у місцях їх нинішнього проживання.

Обов'язковою умовою участі у програмі є наявність у пошукача життєздатної бізнес-ідеї, яку він планує реалізувати, та відвідання тренінгового курсу (липень-серпень 2015 року).
Надання грантів відбудеться на після відкритого конкурсу конкурсу бізнес-планів, який заплановано на кінець серпня 2015 р.

Для участі у програмі необхідно заповнити анкету.
Зверніть увагу!

Кожну заявку буде розглянуто конкурсною комісією, яка ухвалюватиме рішення щодо подальшої участі заявки у проекті. Ключовим критерієм відбору учасників є наявність життєздатної бізнес-ідеї, яку планується реалізувати. Рішення конкурсної комісії є остаточним. Адміністрація конкурсу залишає за собою право відхилити будь-яку заявку.
Основною цільовою аудиторією проекту є ВПО, які проживають у м. Харкові; у проекті можуть брати участь і переселенці, які проживають в інших регіонах за умови самостійного покриття супутніх витрат, пов”язаних із участю у програмі (проїзд, проживання тощо);
Умовою участі у програмі є реєстрація ВПО як фізичної особи-підприємця/юридичної особи або згода здійснити таку реєстрацію у майбутньому.

Заповнити анкету на участь у програмі можливо також особисто за адресою: вул. Карла Маркса 2/15 (пункт надання допомоги ВПО волонтерської ініціативи “Станція Харків”) з 11.00 до 15.00 (ПН.-ПТ.) та з 11.00 до 14.00 (СБ.)

Чехія передала 22 тонни допомоги для переселенців з Донбасу

ТСН, 15.05.2015

Розподілятимуть вантаж волонтери з Харкова.
Гуманітарний вантаж із Чехії прибув до Харкова. Розподілятимуть допомогу волонтери громадської організації «Станція Харків». 

Всього до України з Чехії прибуло 21,9 тонни вантажу. Він зараз проходить процедуру розмитнення. 

Переселенцям передаватимуть предмети особистої гігієни, вживаний одяг та потрібні в облаштуванні побуту речі. 

Допомогу зібрала чеська доброчинна організація NESEHNUTÍ, котра базується в місті Брно. 

«Станція Харків» є незалежною громадською організацією, яка ось уже понад рік опікується мирними жителями, котрі виїзали із зони АТО.

Розпочалась видача гуманітарної допомоги

Регіональне представництво УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні

Хоч сьогодні офіційний вихідний, у наших колег у Харкові напружений день. У офісі наших парнерів Станция «Харьков» розпочалась видача гуманітарної допомоги для найбільш незахищених переселенців. Чекаємо на візит делегації із Норвегії.

Актуальная помощь переселенцам из АРК и зоны боевых действий