Чи можна вважати Медичну Реформу в Україні успішною?

Найкращим показником успіху реформи стане те, що люди почнуть жити довше.

В Україні люди живуть на 10 років менше, ніж в європейських країнах, чоловіки в Україні доживають до 65 років, жінки – до 74, а в Європі – відповідно до 74 і 81.

Показники дитячої смертності удвічі вищі: в Україні – 7,77 на тисячу новонароджених, в Європі – 3,7.

Картина поки що досить сумна.

Перше, на що направлена реформа – це зміна такої негативної статистики. Реформа за ці роки мала певні успіхи. Перш за все почало змінюватися ставлення пацієнтів і лікарів один до одного.
В більшості випадків росла довіра між лікарем та пацієнтом – у першу чергу встановлено відкритий діалог, бо не маючи довіри, пацієнт не прислухається до порад і не дотримується призначеного лікування.
Цієї довіри було досягнуто, у першу чергу, завдяки тому, що пацієнт може сам обрати собі лікаря і, у випадку не задоволення роботою, має право його змінити без жодних пояснень.
Довіра дуже сприяє просуванню медичної реформи. І з нашого моніторингу можна зробити висновки, що більшість людей дуже задоволені своїми обраними лікарями.
Електронний запис до лікаря знищив черги в закладах (якщо заклади дотримуються встановлених правил і доклали зусиль для організації процесу).
Програма «Доступні Ліки» стала одним із значних досягнень реформи. Знову ж таки з даних нашого моніторингу, більшість людей пенсійного віку користуються цією програмою , що дає їм змогу економити мінімум 300 гривень що місяця. Звичайно, якщо лікарі ставляться відповідально до цієї програми і своїх пацієнтів і вчасно виписують рецепти. І, звичайно, якщо немає перебоїв у фінансуванні програми.
Кожний пацієнт має можливість подивитись залишки ліків у лікарнях на сайтах лікарень, або встановити на свій мобільний додаток, де можна швидко перевірити наявність ліків (звісно, якщо лікарня веде та публікує вчасно актуальні списки).
Молоде покоління лікарів вивчає англійську мову, використовує Інтернет, має доступ до інформації про медичні практики, вони відкриті до нового, тому й в умовах карантину лікарі здатні допомагати пацієнтам.
Тобто ми бачимо, що зміни відбуваються, не так швидко і якісно, як хотілося б, і, на жаль, велике значення знову має «людський фактор». Багато що залежить від головних лікарів медзакладів, від лікарів та іншого медичного персоналу. Проблем ще багато і їх необхідно вирішувати. Будемо спостерігати за процесом.