«Доступні ліки»: моніторинговий візит до Краснокутського району Харківської області

На початку 2019 року волонтерами ГО «ВІ «Станція Харків», в рамках проекту «Сприяння прозорості у сфері охорони здоров'я Східної України» за підтримки National Endowment for Democracy (NED), було здійснено моніторинговий візит до Краснокутського району Харківської області, в ході якого було проведено вибіркове анкетування жителів району, аналіз якого показав досить непогану обізнаність населення щодо ключових аспектів медичної реформи.

Зокрема, було виявлено практично стовідсоткове підписання декларацій респондентів з сімейними лікарями, проте досить низькою є їх  активність  щодо участі в Урядовій програмі «Доступні ліки» (звичайно, тих категорій населення, на які вона розповсюджується). Ключова проблема полягає в тому, що більшість з потенційних учасників програми просто не зверталася до сімейних лікарів з даного питання, пояснюючи це тим, що не звикли до «безкоштовних ліків». Проте, зі сторони користувачів програми  нарікань практично не було, за винятком проблеми «закінчення в аптеках-учасницях програми «Доступні ліки» медичних препаратів до 15 числа щомісячно», тобто знову відкритою є проблема реімбурсації.

Цікавою була інформація щодо того, як керівництво КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Краснокутського району» Краснокутської районної ради вирішило проблему для осіб зі значно зниженою рухомою активністю (IV група), які не в змозі самостійно прийти на прийом до лікаря, делегувати у так званий «виїзний» день додому лікаря, з яким було підписано декларацію, для того, щоб виписати рецепт, а потім соціальний працівник (а в одному з сіл – навіть сільський голова) збирають рецепти і отоварюють їх в аптеках. Досить цікавий досвід. Загалом, на території Краснокутського району за 2018 рік, на  Урядову програму «Доступні ліки» було витрачено понад 730 тис. грн.

Стосовно проведеного моніторингу щодо наявності та змістовного наповнення  інформаційних стендів у медичних закладах смт Краснокутськ, варто зазначити, що волонтери були приємно здивовані побаченим – стенди та їх інформативність були кращими, ніж у медичних закладах міста Харків. Проте, здивувало оголошення у приміщенні денного стаціонару (дослівно): «При зверненні на прийом, перші 3 дні проводиться безкоштовне забезпечення шприцами, ватою, системами, розчином натрію хлориду, спиртом, рукавичками». Постало цілком логічне запитання – чому лише 3 дні, та де ж гарантоване забезпечення лікарськими засобами, яке передбачає медична реформа?

Узагальнивши отриману інформацію, робимо висновок, що населення Краснокутського району позитивно оцінює медичну реформу, а також очікує на липень 2019 року, коли можна буде отримати безкоштовне діагностичне обстеження.

#Станция_Здоровья #health_station #NED #Станція_Харків